پایان نامه ات رو خودت انجام بده!

درخواست دسترسی دوباره به پایان نامه های ایرانداک

بسم الله الرحمن الرحیم


جناب آقای دکتر منصور غلامی، وزیر محترم علوم و تحقیقات
با عرض سلام و ادب
احتراما بدین وسیله ، ما امضاءکنندگان نامه حاضر دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکتری و پژوهشگران به تصمیم پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) مبنی بر پایان دسترسی آزاد و رایگان به تمام متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در پایگاه علمی ایران (گنج)، به استناد به ماده هشت آئین نامه اجرای قانون پیشگیری و مقابله با سرقت علمی در تهیه آثار علمی مراتب اعتراض و تاسف خود را به استحضار جنابعالی می‌رسانیم.
با توجه به اینکه کسب اطلاعات و پیشبرد پژوهش‌های دانشجویان و پژوهشگران منوط به دسترسی آزاد به منابع علمی است و محدود کردن این دسترسی مانع رسیدن به این امر مهم می‌گردد.
با در نظر گرفتن همه گیری ویروس کرونا و عدم دسترسی پژوهشگران به کتابخانه‌ها و منابع آنها، مراحل نوشته پایان نامه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و رساله دانشجویان دکتری با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.
امروزه کنسرسیوم‌های بین کشوری برای استفاده آزاد و رایگان به پایان‌نامه‌ها و دیگر منابع اطلاعات علمی تشکیل شده‌اند باعث تعجب و تاسف است که منافع مردم و پژوهشگران در این تصمیم نادیده گرفته شده است.
لذا ما خواستار آزاد شدن دسترسی به پایان نامه‌ها و رساله‌ها هستیم چرا که این تصمیم نابخردانه نه تنها از سرقت علمی جلوگیری نکرده و از حق مولف صیانت نمی‌شود بلکه موجب راه‌اندازی بازارهای سیاه و غیرقانونی در این زمینه خواهد شد.
با در دسترس قرار دادن آزاد و رایگان به تمام متن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها، پژوهشگران را در راستای اهداف پژوهشی آنان یاری کنید نه اینکه بر سر راه آنان موانعی قرار دهید که این امر موجب بی‌انگیزگی می‌شود و پژهشگران توانایی انجام پژوهش‌های با کیفیت را ندارند.
در نهایت یاری جنابعالی موجب خرسندی قشر فرهیخته جامعه می‌گردد.

پیشاپیش از توجه و مساعدت شما کمال تشکر را داریم.

سازمان هایی که از این نامه حمایت کردند

لوگو انجمن کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران

لوگو انجمن کتابداری و اطلاع رسانی

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه خراسان

دیگر مطالب