کنترل‌های فناوری مصرف‌کننده در فضای ابری تعریف می‌شوند

-وقت آن رسیده که ذخیره‌سازی داده نیز همین کار را بکند-

فناوری مصرف‌کننده


فناوری‌هایی که ما در زندگی روزمره به آنها متکی هستیم، بیش از پیش توسط فضای ابری تعریف می‌شوند. موسیقی که هر روز در spotify گوش می‌دهیم دقیقاً بر اساس سلایق ما و تلفیق و تحلیل همزمان داده‌ها از مجموعه‌ی همه‌ی شنوندگان، تنظیم شده است. سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های محبوب‌مان در Netflix و آمازون پرایم از هر جایی قابل دسترسی هستند، و بر طبق علایق ما و عادات فیلم دیدن، مبتنی بر تجزیه و تحلیل جمعیت زیادی از مشترکین، است که یک سریال جدید توصیه می‌شود.

دستگاه‌های تنظیم حرارت خانگی، گرما و سرمای محیط را براساس مکان ما در آن زمان، تغییر می‌دهند، و زنگ‌های درب ورودی به ما می‌گویند که چه زمانی بسته‌های پستی گذاشته یا برداشته می‌شوند- همه به این دلیل است که آنها از نظارت و مدیریت مبتنی بر ابر و تحلیل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی که امکان استفاده از آن در هر دستگاهی وجود دارد، بهره می‌برند.

فراتر از سرگرمی و دستگا‌های هوشمند خانگی، شمار فزاینده‌ای از دستگاه‌های حیاتی زندگی که بر آنها متکی هستیم، به صورت ابری مدیریت می‌شوند. وسایل تسلا (Tesla) در زمان نیاز، به صورت خودکار بروزرسانی می‌شوند و گلوکومترها (یک ابزار پزشکی برای تعیین تخمینی غلظت قند خون) به منظور بهینه‌سازی نتایج مربوط به تاثیر مواد غذایی بر روی میزان قند خون، با خدمات نظارت از راه دور ارتباط برقرار می‌کنند. صادقانه باید بگویم که من همه‌ی این‌ها را مسلم می‌دانم.

من زمان زیادی را در صنایع فناوری صرف کرده‌ام و ابداعات مصرف‌کننده‌ی بسیاری دیده‌ام که در نهایت راهشان را به مراکز داده پیدا کرده‌اند. و با اینکه پلتفرم‌های ابری برای زیرساخت فضای داخلی (on-premises) در دوازده سال گذشته در فروشگاه‌ها حضور داشته‌اند، نظارت، مدیریت و تجزیه و تحلیل مبتنی بر ابر، به عنوان قسمتی جدانشدنی از اکثر دستگاه‌های مرکز داده، پذیرفته نشده‌اند. بنابراین مرکز داده در چه مرحله‌ای می‌تواند با تکنولوژی مصرف‌کننده روبه‌رو شود؟

مرکز داده شبکه‌ای مبتنی بر فضای ابری

مرکز داده به اندازه‌ی باوری که در شما ایجاد کردم، از دستگاه‌های مبتنی بر فضای ابری، فاصله ندارد. شبکه‌های مبتنی بر ابر که دهه‌ها در صحنه حضور داشته‌اند، توسط شبکه‌های مراکی (Meraki) (که الان قسمتی از Cisco می‌باشند) پیش‌قدم بودند. امروزه عملاً هر فروشنده‌ی شبکه، شامل Arista، Juniper، Aruba، Extreme Networks، Aerohive و دیگر فروشندگان، از یک حد کنترل مبتنی بر ابر استفاده کرده‌اند تا گزارش ‌نویسی و مدیریت دستگاه‌ها را در سراسر مراکز داده‌ی مصرف‌کننده تهیه کنند. یک حد کنترل مبتنی بر ابر به هر سازمانی در سطح عملیاتی کمک می‌‌کند و می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

·       تأمین «کلید» ساده‌سازی
·       مدیریت سریع هزاران دستگاه
·       بروزرسانی خودکار نرم‌افزارها
·       خودکارسازی مناسب از طریق یک آدرس IP در فضای ابری
·       بینش‌های مبتنی بر هوش مصنوعی برای کارکنان عملیاتی

۴ گام تا ذخیره‌سازی مبتنی بر فضای ابری

قدم اول: جانشینی دستگاه‌های خصوصی با دستگاه‌های صنعتی استاندارد

تغییر از آرایه‌های ذخیره‌سازی خارجی به یک جایگزین مبتنی بر سرور، به اندازه‌ی حرکت از کانال فیبری خصوصی شبکه ذخیره‌سازی به سمت استفاده از شبکه‌ی اترنت، سرمایه‌ی زیادی را حفظ خواهد کرد. معمولاً گران‌ترین مدل ذخیره‌سازی در بازار، مبتنی بر آرایه است؛ هزینه‌ی هر ترابایت از شبکه حالت-جامد در یک سرور صنعتی استاندارد تقریباً‌ با یک سوم تا یک ششم هزینه‌ی آن در هر آرایه برابری می‌کند. جابه‌جایی از معماری سه لایه به انواع یک لایه در مراکز داده‌ی ظرفیت بالا (hyperscale)، انعطاف‌پذیری و همچنین ساختار هزینه را بهبود می‌بخشد.

قدم دوم: اعتبار بخشی به سطح خدمات مورد نیاز

این قدم یک عامل مهم است زیرا شمار روزافزونی از گزینه‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر سرور وجود دارند که ممکن است زمان کار، عملکرد یا پشتیبانی از سیستم عامل مورد نیاز برای برنامه‌های حیاتی را ارائه ندهند. در واقع دلیل اینکه هنوز هم از آرایه‌های سنتی استفاده می‌شود این است که ترکیبی از تأخیر، دسترسی و پشتیبانی سیستم عامل توزیع‌شده را برای برنامه‌های عملی هسته ارائه می‌دهند.
هر گزینه‌ی موفقیت‌آمیز مبتنی بر سرور باید ترکیبی از چند صدم ثانیه تأخیر، دسترسی به کلاس آرایه و مقیاس‌پذیری در سطح پتابایت را برای انواع محیط سیستم عامل ارا‌ئه دهد.

قدم سوم: مطمئن باشیم که ۱۰۰٪ کنترل سطح (control plane) در فضای ابری است

یک کنترل سطح مبتنی بر فضای ابری باید ارائه دهنده‌ی نظارت، مدیریت و تحلیل پشت سر هم باشد. تعدادی از پلتفرم‌های ذخیره‌سازی شرکت از ابرهای نگهدارنده برخوردارند و باید به اعمال تکنیک‌های مدرن تجزیه و تحلیل برای داده‌ها اقدام کنند.

با این حال، این موارد تنها در حد گزارش‌اند. مدیریت، که جدا و در فضای داخلی (on-premise) باقی مانده، معمولاً به سمت کنترل‌کنندگان آرایه‌ای در حرکت است؛ بنابراین از مدیریت شناور خبری نیست، خودکارسازی‌های متوالی، محدود و عیب‌یابی و قطعی‌های بالقوه طولانی می‌شوند.

قدم چهارم: از سرقت منابع سرور کاربردی (application server) به منظور قدرت‌دهی به خدمات داده جلوگیری کنید

اگر سازمان شما مدیریت ۱۰۰۰ سرور را به عهده دارد و فناوری ذخیره‌سازی مبتنی بر سرور به ۲۰-۳۰٪ واحد پردازش مرکزی و حافظه‌ی سرور کاربردی نیاز دارد، مزرعه سرورتان برای دقیقاً همان بارهای کاری تنها به اندازه‌ی ۱۲۰۰-۱۳۰۰ سرور افزایش خواهد یافت. نه تنها هزینه‌ی سرور بلکه سایر هزینه‌ها مانند فضای ذخیره‌سازی، نیروی برق و خنک‌سازی و همچنین زمان مدیریت سرور نیز افزایش خواهند یافت (مانند سیستم عامل اضافی، پچ‌های امنیتی و غیره).

یکی دیگر از نقاط ضعف خدمات در حال اجرای ذخیره‌سازی داده بر روی سرور کاربردی این است که نگهداری یا خرابی هر سرور، ذخیره‌سازی و داده را به صورت آفلاین درمی‌آورد. هر گزینه‌ی ذخیره‌سازی مبتنی بر سرور که مانع استفاده از منابع سرور کاربردی شود، زمانِ‌به‌کار و بازده سرمایه‌گذاری بهتری خواهد داشت.

پیروزی

مسلم است که کارکنان عملیاتی به طور فزاینده باید نه تنها ذخیره‌سازی بلکه مدیریت سرورها و شبکه‌ها یا مسئولیت‌های توسعه‌ی نرم‌افزار را به عهده بگیرند. ذخیره‌سازی مبتنی بر فضای ابری برای انجام این وظایف ابزار مهمی است.

لطفا نظر بدهید